Pod koniec lipca tego roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.
Na stronie internetowej możemy przeczytać najważniejsze rozwiązania dla gospodarstw domowych
- Wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek węglowy, który wyniesie 3 tys. zł.
- Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
- Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
- Dodatek węglowy będzie powiązany z gospodarstwem domowym. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie pierwszemu z wnioskodawców.
- Wniosek o dodatek węglowy składany będzie do gminy. Będzie to można zrobić do 30 listopada 2022 r.
- Gmina będzie mieć maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku.
- Dodatek przyznawany będzie za pomocą informacji, bez konieczności wydawania decyzji administracyjnej.
- Informacje przedstawione we wniosku trzeba będzie składać pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
- Narzędziem weryfikacji spełnienia warunków uzyskania dodatku węglowego, będzie uzyskanie przez dostępu do danych zawartych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
- Dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go będzie także uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.
Najważniejsze rozwiązania dla gospodarstw domowych
WNIOSKI nie są jeszcze dostępne, a co za tym idzie nie można ich jeszcze składać. O wszelkich zmianach, datach i miejscu skaładania wniosków poinformujemy Państwa na naszej stronie.
Referat Oświaty, Spraw Społecznych i Promocji
ilość odwiedzin: - 1390