logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Jak dbać o zwierzęta latem?

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenie, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Dlatego apelujemy, żeby latem zwrócić jeszcze większą uwagę na zwierzęta i pamiętać o przedstawionych poniżej najważniejszych obowiązkach właścicieli zwierząt.

  1. Nawodnienie

Zwierzę musi mieć zapewniony stały dostęp, do wody zdatnej do picia. Nie zapomnij jej wymieniać.  Pamiętaj aby na bieżąco uzupełniać miskę wodą, a gdy nie mamy takiej możliwości ustawmy kilka misek w różnych miejscach, najlepiej zacienionych. Woda powinna być letnia/zimna, ale nie lodowata, ponieważ może to doprowadzić do zapalenia gardła zwierzaka.

  1. Zapewnienie chłodnego miejsca do odpoczynku

Miejsce do schronienia powinno być zacienione. Jeśli pies przebywa w budzie, powinna być odizolowana, pokryta papą lub drewnem. Blacha i wszystkie inne metalowe przedmioty nagrzewają się do wysokich temperatur i mogą powodować poparzenia.

Jeśli pies przebywa w ogrodzonej przestrzeni, pamiętajmy, aby wielkość kojca była dostosowana do wielkości psa. Pies powinien móc się swobodnie poruszać oraz mieć miejsce do egzystencji. Zwierzęta żyjące w domu, maja silny instynkt nakazujący im w czasie upalnych dni poszukiwać miejsc najzimniejszych w mieszkaniu. Nie przeganiajmy więc czworonoga, jeśli śpi pod stołem kuchennym na chłodnych płytkach. Zimna podłoga pozwoli mu na uregulowaniu temperatury ciała. Jeśli nasze zwierzę ma swoje legowisko, ustawmy je w miejscu zacienionym i chłodnym.

Jeśli zwierzę spędza także czas w klatce, to również powinna stać ona w chłodnym i zacienionym miejscu, aby mogło się schować przed słońcem. Powinniśmy zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym znajdują się zwierzęta.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt "zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m". 

  1. Spacer o poranku lub zachodzie słońca

W upalne dni zabierzmy nasze czworonogi na spacer o poranku, gdy jest jeszcze względnie chłodno, unikajmy długich spacerów w samo południe podczas wysokich temperatur, lepiej zabrać czworonoga na dłuższy spacer wieczorem. Starajmy się unikać spacerów bezpośrednio po asfalcie, gdyż rozgrzana powierzchnia może poparzyć łapki zwierzęcia. Jako trasę spacerową, warto wybrać tereny zielone, najlepiej w cieniu. Pamiętajmy też o zabraniu na spacer, wody dla zwierzaka.

  1. Pielęgnacja

O sierść i skórę zwierząt również należy szczególnie zadbać. Poza podstawowym czesaniem, a także kąpielami, poleca się również jej podcinanie. Dla komfortu zwierzaków, które obdarzone są bujnym futrem, na przykład psy czy koty, można zastosować drobne usługi fryzjerskie. Wystarczy skrócić im włosy pod łapami od wewnętrznej strony uda, co zmniejszy wydzielanie ciepła.

  1. Zdrowie

Pamiętajmy o obowiązkowych szczepieniach zwierząt, lato i wakacje nie zwalniają nas z obowiązku, pilnowania kalendarza szczepień zwierzęcia. Ponadto pamiętajmy o zabezpieczeniu zwierząt przed kleszczami i pchłami, najpopularniejszym i najłatwiejszym w zastosowaniu sposobem jest obroża insektobójcza.

  1. Dieta

W okresie letnim dozwolona jest zmiana diety naszego zwierzaka na lżejszą. W przypadku psów można na przykład zastąpić jeden ciepły posiłek, delikatniejszym psim daniem i tym sposobem ograniczyć jego spożywanie kalorii. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ zwierzęta potrzebują energii zarówno do ogrzewania organizmu, jak i do chłodzenia.

  1. Bezpieczeństwo

Pamiętajmy o bezpieczeństwie zwierząt jak i ludzi. Kaganiec, który zakładamy psu powinien
być odpowiednio dobrany. Nie wybierajmy tego, który ogranicza otwieranie pyska. Pies musi mieć swobodę, aby oddychać i chłodzić się. Odpowiednim wyborem będzie kaganiec, który jest obszerny w pionie i nie krępuje ruchów psa.

  1. Zwierzęta na wakacjach

Jeśli chcemy zabrać swoje zwierzęta na wakacje, musimy otoczyć je szczególną opieką i dopilnować, aby miały wszystko to, czego potrzebują. Długie podróże autem oraz dzień spędzony na rozgrzanej plaży, bywają męczarnią dla naszych zwierzaków. Jeśli chcemy spędzać z nimi czas w taki sposób, to musimy otoczyć je szczególną opieką i dopilnować, aby miały wszystko to, czego potrzebują.

W żadnym wypadku nie można zostawiać zwierząt w aucie, na rozgrzanych słońcem parkingach. Samochód działa wtedy jak piekarnik, a temperatura w nim sięgać może nawet powyżej 70°C. Uchylenie okna nie stanowi rozwiązania. Jeśli widzisz zwierzę zamknięte w samochodzie podczas wysokich temperatur – natychmiast reaguj !!!

Pamiętajmy aby szczególną opieką otoczyć zwierzęta młodociane, starsze i schorowane, ponieważ są one wrażliwsze na wszystkie bodźce zewnętrzne.

Zwierzęta w upalne dni potrzebują dokładnie tego samego co każdy z nas, dlatego zadbajmyo nie właściwie.

Informację przygotował: Referat Ochrony Środowiska

ilość odwiedzin: - 113