logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

"Jeśli świętujemy, to czujemy się wolni" - obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości

Rok 2018 jest rokiem szczególnym - równo 100 lat temu, 11 listopada Polacy odzyskali wolność, swobodę i autonomię. Odzyskaliśmy niepodległość.

 

Gminne obchody tego wyjątkowego jubileuszu rozpoczęła uroczysta msza św. w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie, której przewodniczył ks. proboszcz kan. Stanisław Bracha.


- Czym jest patriotyzm? Czym jest prawdziwa miłość do Ojczyzny? To codzienna i mozolna praca. To miłość do rodziny, wzajemna zgoda i wspólna idea. Pamiętając o tych, którzy walczyli o niepodległość, kierujmy nasze myśli ku temu, co wszystkich Polaków łączy. To nasz wspólny, ojczysty dom - głosił proboszcz Bracha.

 

Po zakończonym nabożeństwie mieszkańcy udali się pod Obelisk przy GDKzB, gdzie kontynuowano jubileuszowy program obchodów. Świąteczny pochód prowadzili druhowie strażacy z jednostki OSP w Woli Zaradzyńskiej, którym kroku dotrzymywały paradne poczty sztandarowe. Już na miejscu, na placu przed willą Hoffmana, dumne przedszkolaki zaintonowały hymn Polski, który odśpiewali wszyscy zebrani. Mazurek Dąbrowskiego to jednak nie wszystko. O niepodległości, "z pieśnią na ustach" mówili również uczniowie i członkowie Klubu Seniora. Mieszkańcy pamiętali o symbolicznych kwiatach, które w asyście harcerzy złożyli przedstawiciele urzędu i rady gminy, delegacje oświaty, kultury, Kół Gospodyń Wiejskich, Środowiskowego Domu Samopomocy w Ksawerowie i straży pożarnej. Miejsce pamięci poległych żołnierzy 15. Pułku Piechoty "Wilków, ozdobione biało-czerwonymi wiązankami, wyglądało wyjątkowo strojnie. Głos zabrał wójt Adam Topolski, który podziękował wszystkim zebranym za tak liczny udział w uroczystości.


- Dzisiaj, po latach wojen i konfliktów zbrojnych, możemy sami o sobie stanowić. Sami o sobie decydujemy. Dbajmy zatem o pamięć i czcijmy historię tych, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę. Za to, żebyśmy dzisiaj mogli wspólnie świętować - mówił gospodarz naszej gminy.

 

Uroczystość zakończył koncert pieśni patriotycznych w sali kominkowej GDKzB. Artyści sceny warszawskiej przypomnieli zebranym burzliwą historię naszego Narodu.

 

ilość odwiedzin: - 2088