logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Kapsuła czasu -daj cząstkę siebie przyszłości!

KAPSUŁA CZASU – DAJ CZĄSTKĘ SIEBIE PRZYSZŁOŚCI!

Kapsuły Czasu tworzone są i zakopywane jako przekaz dla przyszłych pokoleń od bardzo dawna w różnych miejscach na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Polsce. Najstarsza Kapsuła Czasu znaleziona w Polsce zawierała przedmioty sprzed ponad 200 lat. Miedzianą tubę odnaleziono w 2020 roku podczas remontu budynku dawnego kościoła w Ziębicach na Dolnym Śląsku. Gdy tubę otwarto, okazało się, że w środku są stare monety, dokumenty oraz list dawnej mieszkanki tamtych okolic, która skierowała w nim kilka słów do potomnych, a dodatkowo zawinęła w list monetę z 1797 roku.

Wójt Gminy Ksawerów zachęca mieszkańców gminy, by w terminie do 30 czerwca 2021 roku, przekazywali spisane na papierze formatu A5 własne wyobrażenia – a także przewidywania i marzenia – o tym jaka będzie gmina Ksawerów za 50 lat, jak będzie wyglądać, jak się rozwijać. Najmłodszych zachęcamy do narysowania, namalowania lub naszkicowania swojej wizji Ksawerowa. Przekazane informacje zostaną umieszczone w Kapsule Czasu, która zostanie zakopana na terenie gminy Ksawerów i otwarta przez mieszkańców za 50 lat. Będzie to pierwsza  Kapsuła Czasu w historii Ksawerowa.

Natomiast tych, którzy chcą przekazać tylko i wyłącznie swoim potomkom z Ksawerowa „słowo z przeszłości”, które dzisiaj z różnych powodów nie może być wypowiedziane informujemy, że mogą to uczynić. Wystarczy je spisać, dobrze zakleić kopertę, opisać ją i zgłosić chęć jej złożenia w Kapsule Czasu do Urzędu Gminy Ksawerów. Wspólnie włożymy ją do kapsuły, a za 50 lat zostanie przekazana adresatowi!

O terminie uroczystości poinformujemy w lipcu 2021 r.


 

ilość odwiedzin: - 1157