11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Upamiętnienie tego dnia stało się tożsame ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę.Tegoroczną 106. rocznicę odzyskania niepodległości świętowali i mali
i nieco starsi mieszkańcy Ksawerowa.
Radni Gminy Ksawerów złożyli kwiaty pod Pomnikiem Legionisty w Pabianicach oraz pod pomnikiem Żołnierzy 15-go Pułku Piechoty “Wilków” w Ksawerowie i przy Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie podkreślając pamięć o naszych lokalnych bohaterach walczących za naszą wolność.
Gminny Dom Kultury z Biblioteką w Ksawerowie po raz pierwszy zorganizował MARSZoBIEG mierzący dokładnie 1111 metrów. To wyjątkowe wydarzenie rozpoczęła wspólna rozgrzewka, nie zabrakło wspólnego odśpiewania hymnu, tworzenia flagi w postaci małych makram oraz malowania flagi i wspólnego biało-czerwongo zdjęcia. Na mecie na uczestników czekała rozgrzewająca herbata z sokiem malinowym, cytryna
i pomarańczą. Zainteresowanie wydarzeniem sprawiło, że GDKzB planuje kolejny MARSZoBIEG już
w kolejnym roku.
O Dniu Niepodległości nie zapomnieli również uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ksawerowie. Dnia 8 listopada w placówce odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości. Wydarzenie to obejmowało piękny montaż słowno-muzyczny, który wzruszył wszystkich obecnych. Uczniowie zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne, a całość dopełnił poczet sztandarowy, który dodał uroczystości podniosłego charakteru. Po zakończeniu akademii o godzinie 11.11 dzieci wzięły udział w ogólnopolskiej akcji “Szkoła do hymnu”, wspólnie odśpiewując hymn narodowy. Był to moment pełen dumy i jedności. Uczniowie także zapalili znicz i złożyli kwiaty pod obeliskiem 15-go Pułku Piechoty “Wilków” oraz przy kościele w Ksawerowie oddając hołd poległym.
W podobnym nastroju odzyskanie niepodległości Polski świętowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej, którzy upamiętnili ten dzień uroczystym koncertem pieśni patrotycznych. Koncert był nie tylko okazją do wspólnego śpiewania i celebrowania narodowych wartości, ale także zmusił do refleksji nad historią i tożsamością narodową. Organizatorzy zadbali o odpowiednią oprawę artystyczną i techniczną, co sprawiło, że wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczestników.
ilość odwiedzin: - 1298