logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Ksawerowianie świętowali Dzień Niepodległości

11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia marszałek Józef Piłsudski został naczelnym wodzem wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Upamiętnienie tego dnia stało się tożsame ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę.Tegoroczną 106. rocznicę odzyskania niepodległości świętowali i mali
i nieco starsi mieszkańcy Ksawerowa.

Radni Gminy Ksawerów złożyli kwiaty pod Pomnikiem Legionisty w Pabianicach oraz pod pomnikiem Żołnierzy 15-go Pułku Piechoty “Wilków” w Ksawerowie i przy Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie podkreślając pamięć o naszych lokalnych bohaterach walczących za naszą wolność.

Gminny Dom Kultury z Biblioteką w Ksawerowie po raz pierwszy zorganizował MARSZoBIEG mierzący dokładnie 1111 metrów. To wyjątkowe wydarzenie rozpoczęła wspólna rozgrzewka, nie zabrakło wspólnego odśpiewania hymnu, tworzenia flagi w postaci małych makram oraz malowania flagi i wspólnego biało-czerwongo zdjęcia. Na mecie na uczestników czekała rozgrzewająca herbata z sokiem malinowym, cytryna
i pomarańczą. Zainteresowanie wydarzeniem sprawiło, że GDKzB planuje kolejny MARSZoBIEG już
w kolejnym roku.

O Dniu Niepodległości nie zapomnieli również uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ksawerowie. Dnia 8 listopada w placówce odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości. Wydarzenie to obejmowało piękny montaż słowno-muzyczny, który wzruszył wszystkich obecnych. Uczniowie zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne, a całość dopełnił poczet sztandarowy, który dodał uroczystości podniosłego charakteru. Po zakończeniu akademii o godzinie 11.11 dzieci wzięły udział w ogólnopolskiej akcji “Szkoła do hymnu”, wspólnie odśpiewując hymn narodowy. Był to moment pełen dumy i jedności. Uczniowie  także zapalili znicz i złożyli kwiaty pod obeliskiem 15-go Pułku Piechoty “Wilków” oraz przy kościele w Ksawerowie oddając hołd poległym.

W podobnym nastroju odzyskanie niepodległości Polski świętowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej, którzy upamiętnili ten dzień uroczystym koncertem pieśni patrotycznych. Koncert był nie tylko okazją do wspólnego śpiewania i celebrowania narodowych wartości, ale także zmusił do refleksji nad historią i tożsamością narodową. Organizatorzy zadbali o odpowiednią oprawę artystyczną i techniczną, co sprawiło, że wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Delegacja z gminy składa kwiaty przed pomnikiem.
Czworo przedstawicieli gminy trzyma kwiaty podczas uroczystości 11 listopada.
Grupa przedstawicieli składa kwiaty pod pomnikiem..
Mieszkańcy gminy pozują do grupowego zdjęcia po Marszobiegu.
Dwoje dzieci podąża z kwiatami by je złożyć przed pomnikiem.
Grupa przedszkolaków składa znicz pod pomnikiem. Grupa dzieci jedno z nich trzyma znicz by zapalić i złożyć pod pomnikiem.
Uczeń trzyma w dłoniach mikrofon i teczkę podczas apelu.
Uczniowie śpiewają podczas apelu.

ilość odwiedzin: - 796