logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Mali Patrioci - przedszkolaki świętowały 100-lecie odzyskania niepodległości

11 listopada 1918 r. to bardzo ważna data dla każdego Polaka. W tym roku, w wyjątkowy sposób świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

 

Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. dr. Henryka Jordana w Ksawerowie zainicjowały obchody święta już w czwartek 8 listopada. Korzystając z pięknej pogody, dzieci udały się na spacer pod Obelisk upamiętniający 15 Pułk Piechoty "Wilków" w Ksawerowie, by oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność Polski. Przedszkolaki złożyły w miejscu pamięci kwiaty i zapaliły znicze, jako symbol swojej pamięci. Dzień później milusińscy uczestniczyli w szkolnych obchodach jubileuszowego święta. Każdy miał na sobie galowy strój, a na piersiach widniały samodzielnie wykonane kotyliony w barwach narodowych. Podczas uroczystej akademii (o godz. 11.11) dzieci wzięły udział w akcji "Rekord dla Niepodległej" zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wspólnie z całą społecznością szkolną oraz zaproszonymi gośćmi odśpiewały hymn państwowy i zaprezentowały wiersz Władysława Bełzy "Katechizm młodego dziecka". Wszyscy otrzymali za swój występ gromkie brawa. Gratulacje przekazali dzieciom obecni włodarze gminy - wójt Adam Topolski i przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Jędrzejczyk oraz dyrektor placówki Maria Szaszkiewicz.

Przedszkolaki wykonały sobie pamiątkowe zdjęcie ze swoim starszym kolegą, który był przebrany za marszałka Józefa Piłsudskiego. Odśpiewały również gromkie "sto lat" podczas apelu przygotowanego z okazji urodzin Polski, otrzymując z tej okazji patriotyczne ciasteczka.

Grupa  dzieci z oddziału przedszkolnego szkoły w Ksawerowie aktywnie włącza się w uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości, realizując podczas zajęć Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Piękna nasza Polska cała". Wykonując kolejne zadania, dzieci uczą się patriotyzmu, miłości do Ojczyzny oraz świadomości narodowej.

ilość odwiedzin: - 1731