logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Wójt składa kwiaty

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Data dzisiejszego święta nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. 

Jednym z adresatów dzisiejszego święta jest nasz lokalny bohater generał Aleksander Arkuszyński „Maj”. Generał to legenda wśród żołnierzy Armii Krajowej, którym przyszło walczyć z dwoma wrogami: na wojnie z niemieckim i po wojnie z sowieckim.W 2013 r. w uznaniu wybitnych zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za upowszechnianie wiedzy o działalności Polskiego Państwa Podziemnego w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pamiętajmy, że pamięć i szacunek dla przodków są  fundamentem wspólnoty narodowej.

Generał Arkuszyński "Maj"

Gen. bryg. Aleksander Arkuszyński „Maj” - na pierwszym planie oraz trzeci od lewej na zdjęciu w tle. Źródło: IPN

zdjęcie żołnierzy stojących na polu z przodu po lewej stronie flaga z napisem 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

ilość odwiedzin: - 125