- Informacje ogólne
Szczepionki przeciwko COVID-19 mają przyczynić się do zminimalizowania, a docelowo do wygaszenia epidemii wirusa. Celem strategicznym jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowania nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Proces szczepień jest oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 90 dni od dnia wystawienia. Skierowania są generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.). Ponadto, lekarze mogą wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie (np. dla osoby
nieposiadającej numeru PESEL, dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
- Sposoby rejestracji na szczepienie - jest kilka możliwości rejestracji na szczepienie:
- Infolinia 989,
- SMS (o treści SzczepimySie) pod numer 664 908 556,
- e-rejestracja,
- rejestracja telefoniczna bezpośrednio w punkcie szczepień.
Zadzwoń na infolinię 989
Infolinia jest bezpłatna i całodobowa. Jeśli nie jesteś w stanie sam zadzwonić, poproś o pomoc rodzinę lub sąsiada. Przed połączeniem przygotuj Twój numer PESEL i kod pocztowy. Po połączeniu z konsultantem podaj swoje imię i nazwisko, PESEL i numer kontaktowy (opcjonalnie). Wybierz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Po rozmowie na podany numer telefonu otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Jeśli nie uda Ci się połączyć z konsultantem, zostaniesz przekierowany do automatycznej rejestracji. Automat zaproponuje Ci kilka opcji, wybierz „Chcę zapisać się na szczepienie”. Zostaniesz poproszony o podanie numeru PESEL i Twojego kodu pocztowego. Potem wybierzesz dla siebie dogodny termin na przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19.
Ważne! Dla każdego pacjenta, który nie otrzyma terminu po kontakcie z infolinią, konsultanci oddzwonią, gdy dostępne będą nowe terminy szczepień.
Wyślij SMS - Z jednego numeru telefonu możesz zarejestrować tylko trzy osoby.
Wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.
Koszt SMS – według taryfy operatora.
Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.
Jak zarejestrować się poprzez SMS?
Z jednego numeru telefonu możesz zarejestrować tylko trzy osoby.
- Wyślij SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.
- Powinieneś otrzymać SMS-a zwrotnego, w którym zostaniesz poproszony o numer PESEL.
- Wpisz swój numer PESEL i odeślij SMS-a.
- Zostaniesz poproszony o Twój kod pocztowy. Dzięki temu, zaproponujemy Ci najbliższy termin szczepienia w miejscu, w którym mieszkasz.
- Wpisz kod pocztowy w formacie: 00222 lub 00-222.
- Otrzymasz informację o:
- najbliższym możliwym terminie szczepienia,
- adresie placówki, w której to szczepienie ma być wykonane, a także
- godzinie szczepienia.
- Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedź na tę wiadomość TAK.
- Jeżeli odpowiedziałeś TAK, otrzymasz wiadomość, że wizyta została umówiona.Dostaniesz SMS z przypomnieniem na dobę przed szczepieniem. W celu zmiany terminu szczepienia zadzwoń pod numer 989.
- Jeśli termin i lokalizacja Ci nie odpowiada, odpowiedz NIE. PAMIĘTAJ! Brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwie proces rejestracji! Jeżeli odpowiedziałeś NIE, otrzymasz SMS-a z propozycją nowego terminu, godziny oraz lokalizacji.
UWAGA! Jeżeli się pomylisz i wpiszesz błędny numer PESEL lub kod pocztowy, dostaniesz SMS-a z prośbą o poprawne wprowadzenie danych.
Skorzystaj z e-Rejestracji
e-Rejestracja dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl. Pamiętaj, że możesz skorzystać z tego sposobu, jeśli masz Profil Zaufany. System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów
w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.
Zapisz się w punkcie szczepień
Do dyspozycji osób, które chcą skorzystać z darmowej szczepionki przeciwko Covid-19 jest blisko 6000 punktów szczepień w całym kraju. Także bezpośrednio w punkcie może zarejestrować się na szczepienie. Mapa z lokalizacjami wszystkich punktów dostępna jest tutaj (strona gov.pl/szczepimysie).
- Miejsca w których mogę się zaszczepić
Obecnie szczepionkę można przyjąć w następujących miejscach:
- przychodnie POZ i inne stacjonarne placówki medyczne,
- szpitale tymczasowe,
- Punkty Szczepień Powszechnych,
- punkty drive thru,
- zakłady pracy,
- punkty tymczasowe tworzone w miejscach często uczęszczanych przez mieszkańców lub turystów,
- miejsce zamieszkania: poprzez wyjazdowe punkty szczepień, mobilne zespoły
- szczepień oraz Mobilne Jednostki Szczepień,
- prywatne gabinety profesjonalistów medycznych szczepiących jako Mobilne
- Jednostki Szczepień,
- apteki.
Mapa punktów szczepień dostępna jest na stronie.
- Osoby uprawnione do szczepień -obecnie szczepienia dostępne są dla wszystkich obywateli od 12. roku życia.
- Szczepienia cudzoziemców
Jeśli pacjent nie posiada numeru PESEL powinien zgłosić się do dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej celem uzyskania e-skierowania. Lekarz POZ ma prawo wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu tożsamości, jakim posługuje się uprawniony obcokrajowiec. Najlepiej, żeby był to numer paszportu lub zagraniczny dowód osobisty.
Szczegółowe informacje w językach obcych na stronie NSP.
ilość odwiedzin: - 1115