logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Prace pielęgnacyjne w obrębie zadrzewień

Właściwa pielęgnacja drzew to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim troska o ich zdrowie i bezpieczeństwo otoczenia. Regularne przycinanie drzew pozwala na usunięcie uszkodzonych, chorych lub obumarłych gałęzi, poprawia dostęp światła do wnętrza korony, a także zmniejsza ryzyko złamania konarów podczas silnych wiatrów. Ustawa o ochronie przyrody, precyzyjnie określa zasady przycinania drzew, mówi o tym art. 87a.

Czy chcąc wykonać cięcia pielęgnacyjne drzew, należy wcześniej zgłosić to w urzędzie?
Nie. Zgodnie z art. 87a ust. 2 ustawy o ochronie przyrody, właściciel może bez zezwolenia usunąć gałęzie w obrębie korony drzewa, jednakże jedynie w wymiarze nie przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu:
1) usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
2) utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;
3) wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.
Należy pamiętać aby w/w prace, wykonać w sposób najmniej szkodzący drzewu.

Kiedy dochodzi do uszkodzenia lub zniszczenia drzewa?
Do uszkodzenia drzewa, dochodzi w przypadku usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym
30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określony
w ust. 2 w/w ustawy. Do zniszczenia drzewa, dochodzi w przypadku usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określonym w ust. 2 w/w ustawy.

Kiedy najlepiej przycinać drzewa?
Cięcia pielęgnacyjne drzew najlepiej przeprowadzać w czasie od 15 października do 1 marca.
To okres poza sezonem lęgowym ptaków. Przepisy dotyczące przycinania drzew wymagają bowiem upewnienia się, że podczas prac pielęgnacyjnych, nie dojdzie do uszkodzenia ptasich gniazd. Podczas podcinki drzew w trakcie trwania okresu lęgowego ptaków (od 1 marca do 15 października), należy zwrócić szczególną uwagę na występowanie gniazd i lęgów ptasich, których w tym okresie nie można usuwać, chyba że zostaną wprowadzone odstępstwa od tego zakazu - zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Cięcia pielęgnacyjne drzew pomagają w utrzymaniu ich zdrowia, poprawiają ich kondycję i wygląd, a także wpływają na ich plonowanie. Regularne przycinanie zapewnia odpowiednią strukturę korony, zwiększa dostęp światła do wnętrza, co sprzyja fotosyntezie i ogólnemu zdrowiu rośliny. Reguluje wzrost, zapobiega chorobom, usuwa niebezpieczne gałęzie i poprawia estetykę.

Informację przygotował: Referat Ochrony Środowiska

ilość odwiedzin: - 100