logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Program profilaktyczny "Fokus na skórę"

Na pomarańczowym tle granatowo-białe napisy i logotypy. Treść przytoczona poniżej

PabianMed zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w programie profilaktyki nowotworów skóry ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka złośliwego dla mieszkańców powiatów pabianickiego, zgierskiego i łaskiego.

Bezpłatne konsultacje w zakresie:

  • lekarza internisty
  • lekarza dermatologa
  • badanie dermatoskopem lub videodermatoskopem

Rejestracja telefoniczna pod nr tel. 42 212 19 50 lub osobista w rejestracji Poradni Dermatologicznej.

Zgłoszenia e-mail przez dedykowaną stronę.

Na pomarańczowym tle granatowo napisy i logotypy UE. Treść przytoczona poniżej

Czerniak złośliwy jest nowotworem wywodzącym się z komórek barwnikowych - melanocytów, które rozwijają się z tkanki nerwowej powłok. Stanowi około 2% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce i jest przyczyną 1,4% zgonów spowodowanych przez nowotwory. W 2017 roku zachorowalność na czerniaka w Polsce wynosiła 1796 nowych przypadków wśród mężczyzn i 1989 wśród kobiet. Ilość zgonów w tym roku wynosiła odpowiednio 697 u mężczyzn i 713 u kobiet. Czerniak skóry jest 10 w kolejności nowotworem złośliwym pod względem umieralności wśród mężczyzn, w przypadku kobiet umieralność na czerniaka mieści się poza pierwszą dziesiątką nowotworów będących najczęstszą przyczyną zgonów. Najczęstszym punktem wyjścia  czerniaka jest skóra, ale może on postawać także w obrębie błon śluzowych przewodu pokarmowego lub w gałce ocznej. 

Czerniak jest nowotworem o wysokim stopniu złośliwości. Może dawać przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, a także przerzuty odległe, najczęściej do płuc i mózgu.

Czerniak jest nowotworem wyleczalnym we wczesnym stadium rozwoju. Przeżycie w czerniaku o grubości 0,8 mm jest bliskie 100%. Warunkiem wyleczalności jest wczesne wykrycie nowotworu i jego szybkie wycięcie, dlatego też tak ważna jest profilaktyka czerniaka. U kobiet czerniak najczęściej umiejscowiony jest na kończynach, w przypadku mężczyzn najczęstszym umiejscowieniem czerniaka jest tułów. 

Czynniki ryzyka: do czynników ryzyka powstania czerniaka należy "fenotyp nordycki" (jasna karnacja skóry, jasne lub rude włosy, niebieskie tęczówki). Z fenotypem tym związane są oparzenia słoneczne i uszkodzenia skóry pod wpływem promieni słonecznych (a także oparzenia słoneczne w młodym wieku) jest wymienna jako ważny czynnik ryzyka powstania czerniaka. Do innych czynników ryzyka należy zespół znamion dysplastycznych, występowanie tzw. plam soczewicowatych oraz zachorowania na czerniaka w rodzinie.

Objawy czerniaka: czerniak złośliwy może rozwinąć się pod wpływem różnych czynników, na podłoży już istniejących znamion barwnikowych lub powstać na skórze nie zmienionej. Niepokój budzić powinny wszelkie zmiany dotyczące już istniejących znamion. Do najczęstszych objawów, wymagających konsultacji lekarza należą między innymi: zgrubienie, zaczerwienienie wokół znamienia, swędzenie, krwawienie, powiększenie, zmiany zabarwienia, zmiana kształtu.

Profilaktyka czerniaka i innych nowotworów skóry: czerniak złośliwy skóry jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, a przy tym najłatwiejszych do wykrycia w fazie wczesnych zmian w obrębie znamienia. Wczesne wykrycie czerniaka pozwala na jego optymalne leczenie, zaś badania lekarskie, a szczególnie badania dermatoskopowe, pozwalają na wykrycie czerniaka we wczesnych fazach rozwoju, także w fazach przedinwazyjnych. W przypadku niepokojących zmian nie zwlekaj - udaj się na badanie dermatoskopowe skóry.

ilość odwiedzin: - 1240