logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Rusza modernizacja 100-letniej linii tramwajowej - formalności zostały dopięte!

fundusze_tramwaj.jpg

 

Dzisiaj, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Pabianicach miało miejsce uroczyste podpisanie umowy na kompleksowy remont linii tramwajowej 41. Prace budowlane na ksawerowskim odcinku rozpoczną się jeszcze w tym roku (demontaż torowiska), a całe zadanie powinno zostać zrealizowane w ciągu dwóch lat.

Nasza gmina jest partnerem projektu, w którym liderem są Pabianice. Przetarg na realizację tej inwestycji (w ramach projektu "Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice - Ksawerów") wygrało konsorcujm firm Progreg InfraCity Sp. z o.o., MPK Łódź Sp. z o.o. oraz Włodan Sp.j. Sama umowa opiewa na rekordową kwotę ok. 174 mln zł!

- Dzisiejsze wydarzenie w dziejach naszej regionalnej kolei jest czymś niebywałym. Po przeszło 100 latach podejmujemy olbrzymie wyzwanie, którego efekt końcowy będzie służył mieszkańcom naszej gminy, Pabianic i Łodzi przez kolejne dziesięciolecia. Dla gminy Ksawerów - partnera projektu, realizacja tej inwestycji będzie dużym wysiłkiem finansowym i organizacyjnym, ale damy radę. Tylko te działania, w ramach których realizowane są inwestycje pozornie niewykonalne, zapisują się na historycznych kartach - mówił wójt Adam Topolski.

Oprócz wspomnianej umowy, podpisany został także pamiątkowy Akt Podpisania Umowy. Swoje podpisy złożyli tutaj m.in. prezydent Hanna Zdanowska, marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz prezesi firmy wykonującej inwestycję. W uroczystości uczestniczyli włodarze naszej gminy (wójt Adam Topolski, przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Jędrzejczyk wraz z wiceprzewodnicząca Anną Szcześniak Rydz i radną Bogumiłą Szczepańską), oraz pracownicy Urzędu Gminy Ksawerów.

-----------------------------------------------------

Gmina Ksawerów - jako partner projektu partycypuje w przedsięwzięciu kwotą ok. 23 mln zł (dofinansowanie ok. 14 mln zł). Miasto Pabianice - jako lider projektu finansuje inwestycję kwotą ok. 151 mln zł (dofinansowanie ok. 70 mln zł)

ilość odwiedzin: - 1431