logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Tak wygląda budowa fabryki Miele

W Ksawerowie powstaje nowoczesna i jedyna w Polsce fabryka pralek Miele. Sprawdziliśmy jak przebiegają prace budowlane.

Niemiecki producent zatrudnia w sumie 129 tys. osób. Zakład w Ksawerowie będzie trzynastym zakładem produkcyjnym tego rodzinnego koncernu i piątym poza granicami Niemiec. Firma ma zakłady w Niemczech, a także fabryki w Czechach, Austrii, Rumunii i Chinach. Miele produkuje pralki od 1899 r. Urządzenia AGD które wyjadą z zakładu w naszej gminie, będą przeznaczone pierwotnie na polski i europejski rynek. 

Współpraca z Miele to nie tylko nowoczesna fabryka i nowe miejsca pracy. Niemiecki inwestor zobowiązał się w umowie o wzajemnej kooperacji do:

  • wsparcia finansowego inwestycji sportowych w naszej gminie (Miele zainwestuje prawie 500 tys. zł w nowe obiekty sportowe zaplanowane przy Szkole Podstawowej w Ksawerowie)
  • przekazania gminie Ksawerów inwestycji wodno-kanalizacyjnych, które powstaną w obrębie podstrefy Ksawerów (koszt ok. 1 mln zł)
  • współfinasowania inicjatyw społecznych, których celem jest integracja mieszkańców (niemiecki producent AGD przekaże na ten cel ok. 50 tys. zł rocznie)
  • wyposażenia pomieszczenia kuchennego nowej świetlicy wiejskiej (w Nowej Gadce) budowanej w miejscu dawnego Domu Rolnika
  • bieżącej współpracy z Urzędem Gminy Ksawerów

ilość odwiedzin: - 4698