logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Warsztaty kaligraficzne

1 lutego 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej uczestniczyli w warsztatach kaligraficznych odbywających się w Muzeum Oświaty Ziemi łódzkiej. Siedząc w starych zielonych ławkach, wśród zabytkowych pomocy naukowych i przyborów szkolnych zapoznali się z eksponatami muzealnymi. Na początek, jak to w szkole bywa, zabrzmiał dzwonek, jednak zupełnie inny niż współczesny. Uczniowie klas VI-VIII dowiedzieli się, z jakich książek uczyli się ich poprzednicy kilkadziesiąt lat temu, czym i w jakich zeszytach pisali. Obejrzeli także pięknie kaligrafowane dawne świadectwa szkolne i legitymacje uczniowskie oraz fartuszki szkolne, w których nie chcieliby dziś chodzić na lekcje. Szczególnie zaskakujące okazały się dawne kary stosowane wobec uczniów. Nie obyło się bez klęczenia na grochu!

Następnie uczniowie mieli okazję zmierzyć się z trudną sztuką pisania gęsim piórem i piórem ze stalówką. Przepisywali fraszki autorstwa patrona naszej szkoły, Igora Sikiryckiego. Zadanie nie było łatwe, atrament brudził kartki, dłonie i nosy, ale śmiechu i dobrej zabawy nikomu nie brakowało. Najpiękniejsze prace będą zaprezentowane podczas obchodów 100-lecia naszej szkoły w maju 2023 roku. Warsztaty prowadziła pani Katarzyna Figurska.

Kobieta stoi przy czarnej tablicy szkolnej na której zamocowany jest rysunek. Obok na biuru stoją różne rekwizyty Uczniowie siedzą w zielonych ławkach szkolnych. Uczniowie trzymają w ręku pióro i piszą na kartce kaligrafią Grupa dzieci pozuje do zdjęcia w sali muzealnej

ilość odwiedzin: - 460