logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Wodociąg, kanalizacja a może nowy asfalt?

Każdy z dorosłych mieszkańców naszej gminy może przyczynić się do jej rozwoju. Wszyscy, którzy w rocznym rozliczeniu podatkowym jako miejsce zamieszkania (nie mylić z zameldowaniem!) wskazali gminę Ksawerów już to czynią. Niestety, choć to nic nie kosztuje, niektórzy mieszkańcy dalej jako miejsce swojego zamieszkania w PIT czy CIT wskazują miejsce zameldowania, które z różnych względów często może być inne.
 
Do gminy trafia ok. 37 procent całkowitej kwoty podatku dochodowego płaconego przez osoby fizyczne i niecałe 7 procent tego podatku płaconego przez firmy (podatek CIT). Pieniądze te przeznaczane są między innymi na finansowanie szkół i przedszkoli oraz inwestycje gminne, np. kanalizację, wodociągi, drogi i chodniki. Wszyscy z tego korzystamy. Mieszkańcy, którzy w swoim zeznaniu rocznym nie wskazują naszej gminy jako miejsca swojego zamieszkania przekazują swoje pieniądze innym samorządom, a tym samym korzystają z pieniędzy tych, których podatek trafia do naszej gminnej kasy.
 
Na szczęście, mimo że okres rozliczeń podatkowych za ubiegły rok już się zakończył, nigdy nie jest za późno! O faktycznym miejscu zamieszkania można poinformować urząd skarbowy w każdym momencie na formularzu ZAP-3 (gdy nie prowadzimy działalności gospodarczej) lub składając aktualizację formularza CEIDG-1 (gdy prowadzimy firmę). Warto też sprawdzić miejsce zamieszkania, które podaliśmy swojemu pracodawcy - to dziś praktycznie na nim bardzo często kończy się nasza przygoda z fiskusem.
 
Co wybierzesz.jpg

ilość odwiedzin: - 1522