logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

2 maja - Dzień Flagi

Wójt Gminy Ksawerów Adam Topolski zachęca, by jak największa liczba mieszkańców naszej gminy wywiesiła 2 maja biało-czerwone flagi – na swoim domu lub przed domem. W ten sposób wspólnie świętować będziemy Dzień Flagi.

Sejm ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku (obchodzony on jest na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 roku).

Z obchodami tego państwowego święta wiąże się propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Co roku 2 maja biało-czerwone flagi jako akt patriotyzmu i wyraz dumy z polskości wywieszają miliony Polaków.

„Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. 2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą” – napisano na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak przypomniano z kolei na stronie internetowej Sejmu RP, data 2 maja została wybrana nieprzypadkowo z kilku powodów. „Jednym z nich było wspomnienie czasów PRL, kiedy to władze, walcząc z przejawami oddolnego patriotyzmu, nakazywały zdejmowanie flag po święcie 1 maja, tak aby nie pozwolić Polakom czcić rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. 2 maja jest też dniem Polonii i Polaków za Granicą. Rozproszeni po całym świecie, często nie z własnej woli, Polacy zawsze z dumą jednoczą się wokół biało-czerwonych barw i otaczają je czcią, dając znak swojego przywiązania do ojczyzny” - podkreślono.

ilość odwiedzin: - 733