logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Gmina Ksawerów dokarmia wolno żyjące koty

Gmina Ksawerów zakupiła ponad 100 kg karmy dla wolno żyjących kotów, w celu dokarmiania ich w okresie zimowym, przez opiekunów społecznych zwierząt. Warto w tym miejscu wspomnieć o wolontariuszach, którzy poświęcają chętnie swój czas i pomagają dokarmiać koty wolno żyjące, szczególnie w okresie zimowym, kiedy warunki atmosferyczne są dla kotów najtrudniejsze. W naszej gminie jest 7 Pań, które pełnią funkcję opiekuna społecznego zwierząt. Są to osoby wyjątkowo wrażliwe i szlachetne, którym dobro zwierząt nie jest obojętne. Funkcja opiekuna społecznego zwierząt jest w całości społeczna, jednak niosąca wiele satysfakcji.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. koty mieszkające
na terenach miejskich, wiejskich i ogródkach działkowych to koty wolno żyjące. Mruczki, które nigdy nie posiadały właściciela i nie są udomowione, nie należą do grona „zwierząt bezdomnych”. Według ustawy są to zwierzęta dzikie, których nie wolno wyłapywać, przeganiać ani wywozić z miejsca bytowania.

Należy tu zaznaczyć, że wszystkie koty mają instynkt łowcy, który nakazuje im polować na gryzonie. Obecność kotów i ich zapach odstrasza szczury i gryzonie nie gniazdują w miejscach bytowania kotów. Wolno żyjące koty pomagają mieszkańcom w zahamowaniu rozprzestrzeniania się myszy i szczurów oraz roznoszonych za ich pośrednictwem niebezpiecznych chorób.

Osoby, które dokarmiają koty i pomagają tym zwierzętom, mogą zostać opiekunem społecznym zwierząt. Wszystkie niezbędne informacje udziela Referat Ochrony Środowiska III piętro pokój 302, tel. (42) 213-80-50 wew. 34

Dziękujemy wszystkim osobom, które są zaangażowane w opiekę nad kotami na terenie naszej gminy, za ich życzliwość, wyrozumiałość, dobre serce i bezinteresowność w działaniach.

Informację przygotował: Referat Ochrony Środowiska

ilość odwiedzin: - 152