logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Komunikat dotyczący jodku potasu

W poniedziałek 3 października na polecenie Wojewody Łódzkiego tabletki zawierające jodek potasu zostały przekazane z komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach do Urzędów Gmin.        

Przygotowanie tabletek z jodkiem potasu to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował.

W sytuacji skażenia radiacyjnego mieszkańcy gminy Ksawerów tabletki z jodkiem potasu odbiorą w lokalach, w których zazwyczaj odbywa się głosowanie w wyborach. A zatem po tabletki zgłaszamy się do budynku swojej Obwodowej Komisji Wyborczej:

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ksawerowie – Ksawerów ul. Zachodnia 33 (szkoła podstawowa);
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ksawerowie – Ksawerów ul. Rzepakowa 12 (przedszkole w Widzewie) – dla osób, które uczestniczyły w wyborach w budynku ZSCKR w Widzewie;
  • Szkoła Podstawowa w Woli Zaradzyńskiej – Wola Zaradzyńska ul. mjr. Hubala 55;
  • Gminny Dom Kultury z Biblioteką w Ksawerowie – Ksawerów ul. Jana Pawła II 1;
  • Urząd Gminy Ksawerów – Ksawerów ul. Kościuszki 3h.

Punkty te zostaną uruchomione niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu o konieczności rozpoczęcia dystrybuowania tabletek wśród ludności. Tabletki z jodkiem potasu pobrać będą mogli wszyscy mieszkańcy gminy Ksawerów oraz osoby tymczasowo przebywające na naszym terenie.

Komunikaty o rozpoczęciu dystrybucji przekażemy na stronie oraz i strażaków OSP.

Tabletki z jodkiem potasu stosuje się w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po narażeniu organizmu ludzkiego na napromieniowanie.

Dawkowanie tabletek :

  • noworodki do 1 miesiąca przyjmują ćwierć tabletki,
  • dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat – pół tabletki,
  • dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat – jedną tabletkę,
  • dzieci powyżej 12 lat i osoby dorosłe – dwie tabletki,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią (niezależnie od wieku) – dwie tabletki.

Jodek potasu należy przyjąć w przedziale: 12 godzin przed - 8 godzin po narażeniu na ekspozycję (najbardziej efektywne jest przyjęcie dawki nie później niż 2 godziny po ekspozycji).

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Na grantowym tle biało-różowe napisy. Napisom towarzyszą fotografie związane z medycyną. Treść ulotki przytoczona powyżej Na grantowym tle biało-różowe napisy. Napisom towarzyszą fotografie związane z medycyną. Treść ulotki przytoczona powyżej

ilość odwiedzin: - 649