logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Majowe nabożeństwo "u Józefa"

Maj w kościele, jest miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" - nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz gminy Ksawerów.

Wczorajsze nabożeństwo majowe przy figurce św. Józefa "na Żdżarach" zgromadziło wiernych z całej gminy. W odświeżonej scenerii (nowa nawierzchnia z kostki) i pięknych okolicznościach przyrody (gazony z wiosennymi kwiatkami i kwitnące kasztany) modlili się duzi i mali ksawerowianie. Odprawiający mszę ks. proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie - Stanisław Bracha, podkreślił symboliczne znaczenie "majówek" zachęcając do wspólnego i tradycyjnego dla naszej społeczności, uczestnictwa w "plenerowych" liturgiach. Po zakończonej uroczystości mieszkańcy Żdżar podziekowali wójtowi Adamowi Topolskiemu, Małgorzacie Krajewskiej (Referat Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Ksawerów), księżom oraz siostrze Etienie Zalewskiej z parafii w Ksawerowie, a także Krzysztofowi Wilczurze (mieszkaniec gminy i wykonawca inwestycji) za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie nowego wizerunku przy figurce św. Józefa - miejsca niezwykle ważnego dla okolicznych mieszkańców.

_______________________________________________________________________

Początków nabożeństw "majowych" należy szukać w pieśniach sławiących Maryję Pannę, znanych na Wschodzie już w V w. Na Zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej pojawiło się dopiero na przełomie XIII i XIV w., dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Ojcem nabożeństw majowych jest żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku w Neapolu jezuita o. Ansolani. W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu.