logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Mieszkańcu bądź świadomy

a Ty co wybierasz? 37% Twojego podatku dochodowego może trafić do gminy w której mieszkasz! Jak? Wystarczy, jeśli w zeznaniu podatkowym np. PIT 37 wskażesz gminę Ksawerów jako swoje miejsce zamieszkania.

Każdy z dorosłych mieszkańców naszej Gminy może przyczynić się do jej rozwoju. Wszyscy, którzy w rocznym rozliczeniu podatkowym jako miejsce zamieszkania (nie mylić z zameldowaniem!) wskazali Gminę Ksawerów już to czynią. Niestety, choć to nic nie kosztuje, niektórzy mieszkańcy dalej jako miejsce swojego zamieszkania w PIT czy CIT wskazują miejsce zameldowania, które z różnych względów często może być inne. Do gminy trafia ok. 40 % całkowitej kwoty podatku dochodowego płaconego przez osoby fizyczne i niecałe 7 % tego podatku płaconego przez firmy (podatek CIT). Pieniądze te przeznaczane są między innymi na finansowanie szkół i przedszkoli oraz inwestycje gminne, np. w kanalizację, wodociągi, drogi i chodniki. Wszyscy z tego korzystamy. Mieszkańcy, którzy w swoim zeznaniu rocznym nie wskazują naszej gminy jako miejsca swojego zamieszkania po prostu przekazują swoje pieniądze innym, a tym samym korzystają z pieniędzy tych, których podatek trafia do kasy gminnej.

Trwa okres rozliczeń podatkowych za ubiegły rok. Nie jest jeszcze za późno na zgłoszenie faktycznego miejsca zamieszkania. Można poinformować urząd skarbowy w każdym momencie na formularzu ZAP-3 (gdy nie prowadzimy działalności gospodarczej) lub składając aktualizację formularza CEIDG-1 (gdy prowadzimy firmę). Warto też sprawdzić miejsce zamieszkania, które podaliśmy swojemu pracodawcy, dziś praktycznie to na nim często kończy się nasza przygoda z fiskusem.

Formularz ZAP-3 (do pobrania)

Formularz CEIDG (do pobrania)

ilość odwiedzin: - 344