logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Msza św. za Ojczyznę w Święto Konstytucji 3 Maja

- Nigdym ja ciebie, ludu, nie rzuciła. Nigdym od ciebie nie odjęła lica. Jam po dawnemu, moc twoja i siła, Bogurodzica! - cytował słowa poetki Marii Konopnickiej ks. proboszcz Stanisław Bracha w homilii podczas mszy św. w intencji Ojczyzny. Uroczystym nabożeństwem w dniu 3 maja rozpoczęły się w ksawerowiej parafii uroczystości NMP Królowej Polski oraz obchody Święta Konstytucji 3 Maja.

Ksiądz proboszcz podkreślił w swoim kazaniu fundamentalną istotę miłości do Boga i do Ojczyzny. Przypomniał również autorytet Maryi Panny, otaczającej swoją opieką naród polski i budującej tożsamość naszej Ojczyzny. W Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni oraz władze samorządowe. Po Mszy św. delegacja mieszkańców złożyła kwiaty pod obeliskiem przy GDKzB w Ksawerowie. 

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie (po amerykańskiej). Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 r. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 r.

ilość odwiedzin: - 1719