logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Nie strzelaj w Sylwestra !!!

Nie strzelaj w Sylwestra !!!

Przed nami Sylwester, a wraz z nim nieodłączne fajerwerki i huk petard. Dla zwierząt jest to niestety bardzo trudny czas. Wiele z nich w domach, w schroniskach, w lasachi ogrodach zoologicznych przeżywa koszmar ponieważ nie wie co się dzieje, chce uciekać, bo boi się gwałtownego huku i błysków światła. Niektóre jak np. wiewiórki, jeże i nietoperze są przez wystrzały wybudzane ze snu zimowego, co zmniejsza ich szanse na przetrwanie zimy.  W czasie głośnych wybuchów petard, zwierzęta często wpadają w panikę i mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla siebie i innych zwierząt. Co więcej,
w sytuacji zagrożenia wzrasta poziom stresu, a głośne huki petard czy wybuchy fajerwerków, mogą prócz przerażenia i stresu spowodować u zwierząt dziko żyjących, gospodarskich oraz domowych nawet utratę życia. Skrzydlaci i czworonożni mieszkańcy lasów, z uwagi na dobrze rozwinięty zmysł odbierają wystrzały petard dużo głośniej. Hałas, którego nie są w stanie zidentyfikować, interpretują jako realne zagrożenie życia. Ponadto w stresie dochodzi do spadku odporności, przez co u zwierząt mogą rozwijać się różne choroby. Dlatego zachęcamy do zachowania rozwagi i świadomego świętowania bez fajerwerków.


Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym możemy zmniejszyć stres zwierząt
w tą huczną noc:    

  1.  Nie pozostawiaj zwierzęcia bez opieki. Jeśli w Sylwestra planujesz wyjść z domu, zadbaj o opiekę zastępczą na czas nieobecności. Najlepiej, jeśli zwierzę pozostanie w swoim domu, pod opieką człowieka którego zna. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto pomyśleć o hotelu dla zwierząt, gdzie wykwalifikowani opiekunowie zapewnią zwierzęciu opiekę i bezpieczeństwo.
  2. Zabezpiecz ewentualne drogi ucieczki. Przed sylwestrową nocą warto zadbać o to, aby pies lub kot nie uciekł wystraszony hukiem petard. W sylwestrową noc zamknij okna, balkon zabezpiecz siatką a ogrodzenie posesji pozostaw zamknięte. Musimy pamiętać również o zwierzętach zamieszkujących w naszych gospodarstwach. Trzeba dokładnie je zamknąć, bo strach po wybuchach powoduje, że uciekają na oślep i często nie potrafią później odnaleźć drogi do domu. Warto w tę noc pozostawić włączone światło, by nie reagowały zbyt gwałtownie na światło wybuchów. Jeżeli istnieje taka możliwość, możemy zostawić również włączone źródło dźwięku, np. radio. Przede wszystkim jednak warto, byśmy jeszcze wieczorem, a także w nocy i rano w Nowy Roku kontrolowali stan zwierząt, po to abyśmy w razie potrzeby, mogli na bieżąco reagować. 
  3. Warto również zasłonić okna, aby rozbłysk fajerwerków nie stresował zwierząt.
  4. Przygotuj zwierzęciu bezpieczną i cichą kryjówkę. Można przenieść legowisko pupila np. do łazienki.
  5. W Sylwestra ogranicz spacery. Nie wychodź z psem na otwarte i zaludnione przestrzenie, gdzie istnieje prawdopodobieństwo wystrzału. W okolicach północy najlepiej pozostać z pupilami w domu, dlatego ostatni spacer warto zaplanować odpowiednio wcześniej. Tego dnia, nie powinno się pod żadnym pozorem spuszczać zwierząt ze smyczy.
  6. Znajdź czas na zabawę z kotem i psem, jeśli pupil się zmęczy, łatwiej zapomni o stresie i na dłużej zaśnie.
  7. Zadbaj o smakołyki.
  8. Nie zabieraj zwierzaka ze sobą do zatłoczonych miejsc i centrum miasta, gdzie jest tłoczno i głośno.
  9. Jeśli zwierzę bardzo nerwowo reaguje na huk i błysk fajerwerków, dobrze jest odwiedzić weterynarza i zapytać o ewentualną możliwość podania odpowiedniego środka uspokajającego. 

Niemniej jednak pamiętajmy, że ograniczenie użycia fajerwerków, to także mniejsze zagrożenia pożarowe, zmniejszone koszty akcji ratowniczych, mniej odpadów i śmieci oraz zmniejszone ryzyko wypadków u ludzi, w tym dzieci.     

Pamiętajmy, że od naszej odpowiedzialności zależy los naszych czworonożnych przyjaciół. Rezygnując z fajerwerków, pomagasz zwierzętom przetrwać sylwestrową noc bez lęku i niebezpieczeństwa. Niech powitanie Nowego roku będzie szczęśliwe dla wszystkich. 

Informację przygotował: Referat Ochrony Środowiska

ilość odwiedzin: - 578