logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Przypominamy o ustawowym zakazie spalania odpadów

W związku z interwencjami mieszkańców gminy Ksawerów, przypominamy iż obowiązuje ustawowy ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.

 

Spalając odpady łamiemy prawo. Kłęby śmierdzącego dymu, powstającego ze spalania różnych odpadów powodują nieodwracalne szkody dla środowiska i ludzi wdychających produkty spalania. Nielegalne spalanie odpadów stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, a jego sprawca podlega karze aresztu bądź grzywny. Mając na uwadze zdrowie mieszkańców oraz ochronę środowiska w naszej gminie, przeprowadzane będą kontrole palenisk domowych, szczególnie w budynkach, z których wydobywający się dym z kominów może wskazywać na spalanie odpadów.
 

Funkcjonariusze Policji oraz pracownicy Urzędu Gminy mogą wejść na teren nieruchomości, w celu weryfikacji spalanych w piecu materiałów. Stwierdzenie faktu spalania odpadów może wiązać się z surowymi karami. Uniemożliwienie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym – zgodnie z art. 225 par. 1  ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Warto więc pamiętać o tym, że o ile spalanie odpadów
jest wykroczeniem, to już uniemożliwienie kontroli – przestępstwem.

 

Największą i nieuniknioną karą jest jednak utrata zdrowia. Nie wymierzajmy jej sobie sami!

 

spalanie_odpadów.jpg

ilość odwiedzin: - 1255