logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

SCHRONISKO

SCHRONISKO

Schronisko dla zwierząt bezdomnych

    Gmina Ksawerów ma zawarte porozumienie z Miastem Pabianice w zakresie przyjmowania do schroniska dla zwierząt w Pabianicach położonego przy ul. Partyzanckiej 110, bezdomnych psów z terenu Gminy Ksawerowa wraz z zapewnieniem całodobowego utrzymania i opieki weterynaryjnej, przekazywaniem do adopcji i wydawaniem właścicielom.

Zwierzęta bezdomne – nie kupuj adoptuj

    Apelujemy do mieszkańców Gminy Ksawerów o zwrócenie uwagi na problem bezdomności zwierząt. Należy pamiętać, że zwierzęta w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się "bezdomne psy", to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela lub faktycznie porzucone przez bezdusznych opiekunów.
Z uzyskanych informacji i obserwacji wynika, iż część psów zgłaszanych do schroniska
ma swoich opiekunów. Są to psy, które oddaliły się z okolicznych domów przez nierozwagę swoich właścicieli. Czynnikiem wskazującym na "bezpańskość" czy "bezdomność" psa nie może być tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Taka sytuacja trwa nawet do dwóch tygodni. W tym czasie (wiosna i wczesna jesień) niewskazane jest jakiekolwiek dokarmianie wałęsających się psów oraz nadgorliwe ich wyłapywanie, oczywiście pod warunkiem, że nie są one ranne lub agresywne.

Możliwość adopcji zwierząt ze schroniska. 

Najlepszą formą pomocy zwierzętom przebywającym w schronisku jest ich adopcja. Żadne, nawet najlepsze schronisko nie zastąpi im prawdziwego domu. Dla bezdomnych zwierząt adopcja jest jedyną szansą na drugie, lepsze życie.