logotyp
GMINA KSAWERÓW
ZOBACZ / ZAMIESZKAJ / ZAINWESTUJ

Czytaliśmy "Katarynkę" i wspominaliśmy rocznicę Bitwy Pabianickiej

W sobotę 7 września mieszkańcy gminy spotkali się w GDKzB w Ksawerowie, żeby uczestniczyć w Narodowym Czytaniu - akcji zainicjowanej przez prezydenta RP.

Podczas ósmej edycji Narodowego Czytania, czytaliśmy "Katarynkę" - nowelę Bolesława Prusa. Dlaczego akurat nowelę? Bo w nowelach jest wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście prezydent RP Andrzej Duda.

Mieszkańcy gminy wspominali w tym dniu rocznicę Bitwy Pabianickiej. Zdjęcia obrazujące tę zbrojną potyczkę można było obejrzeć na wystawionych sztalugach. Z tej okazji złożono (wspólnie z harcerzami) symboliczną wiązankę kwiatów i zapalono znicze pod obeliskiem.

 

ilość odwiedzin: - 1366